Archívne


Úvod » Vinárstva » Vína z mlyna - Doľany

Vinárstva / Vína z mlyna - Doľany

História vinohradníctva a vinárstva Vína z mlyna siaha do druhej polovice 18. storočia, kedy sa začali vysádzať prvé sadenice vinnej révy v dedinke Doľany.

Od roku 2002 sa vinárstvo usiluje o zachovanie a obnovenie jedného z doľanských vodných mlynov zo 16. storočia, kam presunuli výrobu svojho vína. Tak vznikla značka VÍNA Z MLYNA.

V súčasnosti obhospodarujú približne 3 hektáre vinohradov, ktoré majú priemerný vek 40 rokov.

Dominuje odroda Veltlínske Zelené. V menšej miere pestujú Rulandské Biele, Silvánske Zelené, Rizling Vlašský, Irsai Oliver a Svätovavrinecké.

Prevažujú teda suché vínka, i keď zvyškovému cukru sa nebránia. To najsladšie z vín, z hrozna, ktoré vždy čaká na prvý mráz, nesie názov BOBULE.

Vinárstvo dostalo povolenie aj na výrobu omšového vína v roku 2014, od opáta zo Želivského kláštora. Dali mu názov Svätý Leonard, ktorý je patrónom kostolíka nad ich vinohradmi.

Vinárstvu sa primárne venuje vinárska dvojka - Ing. Ervín Demovič a jeho zať Ing. Tomáš Soós. Ervín zdedil lásku k vínu po svojich predkoch – jeho dedo Vendelín Zloch bol peregom vo viniciach v niekdajšom mestečku Ompitál (dnešné Doľany).  Vinohradníctvo a vinárstvo vyštudoval v Lednici, prax získaval vo Vinárskych závodoch v Bratislave. Po revolúcii sa opäť vrátil k rodinným vinohradom a neskôr pribudla aj nová pivnica. Tomáš rovnako vyštudoval vinohradníctvo a vinárstvo v Lednici.  Ako „vigneron“ sa  v umení pestovania hrozna a výroby vína naďalej zdokonaľuje účasťou na rôznych certifikovaných školeniach i ako člen degustačných komisií.


Vinárstvo:
Odroda:
Cukor:
Farba:
Ročník:
Balenie:


 

Cena 7,00 €

skladom
Mladé víno


 

Cena 7,00 €

skladom


 

Cena 7,00 €

skladom
 

Cena 7,50 €

skladom
 

Cena 7,50 €

skladom
 

Cena 8,00 €

skladom


 

Cena 8,00 €

skladom


 

Cena 10,00 €

skladom

Kontakt

Vinotéka Kolár

Adresa: Zvončín 205

PSČ: Zvončín 91901

Email: vinotekakolar@gmail.com

Telefón: +421915505018 | +421915453006

NTQyZ